مجله اینترنتی بتن کاور

انواع تحلیل های حرارتی

شهریور ۱۲, ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

آب بند کننده بتن

شهریور ۹, ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

بتن اسفنجی

تیر ۱۱, ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

واتراستاپ حفره دار

تیر ۱۱, ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

آب بند کننده بتن

sermajid
شهریور ۹, ۱۳۹۷

آب بندی بتن و سازه های بتنی چیست ؟

شناسایی محل هایی که در آنها تراوش رخ می دهد در سازه های مرتفع نظیر برج های آب نستاً کار ساده ای است. در خصوص سازه های که به طور جزئی یا کلی در زیر زمین قرار دارند، مشکل قابل توجهی وجود دارد. سه تا از محتمل ترین محل های تراوش از میان درزها و ترکها و نواحی که لوله ها از دل دیوار و در زیر تراز فوقانی مایع و نیز زیر کف می گذرند. از لحاظ عملی تهیه چنین لوله هایی از بالهای آب بند امری معمول است، اما این کار تنها در صورتی که بتن تماماً در اطراف لوله متراکم شده باشد، موثر خواهد بود.

تمامی درزها می بایست آب بندی شده و شرایط آب بندی (اگر آب بندی تهیه شد)، می بایست به دقت مورد آزمایش قرار گیرد. درزهای بدون آب بند از نقطه نظر تراوش مورد تردید خواهد بود.

ممکن است دشوار باشد که صرفاً با نگاه به ترک تصمیم بگیریم که آیا در حال تراوش است یا خیر. سعی در تصمیم گیری پیرامون نوع ترک مثلاً حرارتی، انقباضی، انقباضی ناشی از خشک شدگی یا خمشی امری ضروری است. محل و عرض و طول آن نیز در این تصمیم گیری دخیل می باشند.

شناسایی تراوش از دال های کف که بر روی زمین قرار دارند، امری دشوار است مگر اینکه سیستم دسترسی به زهکش های تحتانی وجود داشته باشد. اگر چنین باشد، در اینصورت جریان عبوری از زهکشهای تحتانی با حدود ۱ متر هد آب بر روی دال کف در صورت ضد آّب نبودن آن افزایش می یابد. حتی زمانی که منطقاً واضح است که تراوش از طریق دال بتنی اتفاق می افتد، همچنان نیاز به تعیین محل نقاط تراوش و انجام تعمیرات موثر باقی است. این امر مشکلات بسیاری را ایجاد می نماید.


دسته بندی ها: آب بند کننده

دیدگاهتان را بنویسید

تمامی فیلدها موردنیاز هستند، ایمیل شما منتشر نخواهد شد.